AGILITY VERSENYSZABLYZATA
A MAGISZ ltal elfogadott hivatalos versenyeken az albbi rendelkezseket kell alkalmazni.
Bevezets
Az agility valamennyi kutya s versenyz szmra nyitott sport. Az agility verseny clja, hogy klnbz tpus akadlyokbl sszelltott akadlysor segtsgvel vizsgljuk a kutya tanthatsgt, irnythatsgt, gyessgt, egyttmkd kszsgt, a kutyavezet problmamegold kpessgt, reakciinak gyorsasgt, llkpessgt s a kutyval val kommunikcijnak szintjt. Az agility sport sikeres zsnek elengedhetetlen felttele, hogy a versenyzk ismerjk a kutyanevels, tarts s kpzs elemi alapjait. Az agility egy nevel clzat sport, amely elsegti a kutyk szocializcis beilleszkedst s segti a versenyzk egszsgmegtart mozgsignynek kielgtst.
Futam tpusok
-Agility verseny (A szablyzat szerinti sszes akadly alkalmazsval) -Jumping verseny (A kontaktzns akadlyok, valamint az asztal nem szerepelhet)
Agility plya (parcour)
ltalnos
Az agility plya fellltshoz ajnlott terlet legalbb 30 x 40 m. A szksges versenyterlet 20 x 40 m. Az agility plya talaja nem jelenthet semmilyen veszlyt a pros szmra (beton, salak, stb.) Kt plya egyidej fellltsakor ajnlatos a kt plya kztt egy biztonsgi svot hagyni (kb. 10 m), vagy a kt plyt valamilyen - a kutyk szmra tlthatatlan biztonsgi svval elvlasztani.
A plya tnyleges hossza 100 - 200 m, s teljestmny osztlyoknak megfelelen 12 - 20 akadlyt foglal magban, ebbl legalbb 7 ugrakadly (verakadly, viadukt, fal, karika). Kt egymst kvet akadly kztt a tvolsg min. 5, max. 7 m A szlalom csak egyszer szerepelhet futamonknt. Az asztal s a kontaktzns akadlyok nem helyezhetk el a start- s clvonalnl. A karikt s a tvolugrt a plyn gy kell elhelyezni, hogy az idelis ven haladva egyenes rfuts legyen. Az sszes mretosztlyban - S, M, L - ugyanazon szablyok rvnyesek az akadlymretek klnbzsgnek figyelembevtelvel.
A plya
A plya megtervezse a br feladata. A fellltott plynak legalbb kt irnyvltst kell tartalmaznia. A verseny kezdete eltt a brnak meg kell gyzdnie a versenyterlet talajnak a megfelelsgrl. A br feladata, hogy a verseny eltt ellenrizze a rendelkezsre ll akadlyok mrett s biztonsgossgt. A br verseny eltti tevkenysgnek rsze a kzdtr kijellsnek, mretnek ellenrzse, valamint a kzremkd szemlyzet munkafeltteleinek ellenrzse. Ha a verseny feltteleit a br nem tartja megfelelnek, biztonsgosnak, akkor ktelessge az eltrsekre felhvni a rendezk figyelmt. Amennyiben a hinyossgok nem szntethetk meg, a kzremkdst megtagadhatja.
Ha a br mindent megfelelnek tall, szemlyes kzremkdsvel - az ltala elre elksztett plyaterv alapjn - lltjk fel a plyt a plyasegdek. A plya fellltsa utn a br lemri annak pontos hosszt. A futam eltt a br eligaztst tart a plyasegdek, rnokok s a segdbr szmra a feladatukrl. A jl tgondolt plya lehetv teszi a kutya s felvezetje szmra, hogy a plyt knnyedn teljesthessk. A fellltott plya a verseny szintjnek megfelel vonalvezets, s alkalmas a sportszer versengs biztostsra. Ajnlott minden futamon ms plyt lltani. Az akadlyok sorrendjnek s a plya vonalvezetsnek alkalmasnak kell lenni a vals felkszltsgbeli klnbsgek kimutatsra.
A verseny
A verseny napjn, a futam eltt, a verseny terletn tilos az edzs. A futam eltt a felvezetknek megfelel idt kell biztostani arra, hogy - kutyik nlkl - a plya vonalvezetst megismerjk, s versenyzsi taktikjukat kialaktsk (plyabejrs). A futam kezdete eltt a br ismerteti a futam rszleteit, a szintidt (TPS) s a maximlis idt (TPM). Ugyanakkor emlkeztetheti ket a futammal kapcsolatos elrsok betartsra.
A szintid (TPS)
A futam szintidejnek meghatrozsi alapja a mter/sec - ban megllaptott elvrt sebessg. A szintid meghatrozsnl figyelembe kell venni a verseny szintjt, a fellltott plya nehzsgi fokt, a plya talajt s az idjrst. A futam szintidejnek meghatrozsa a br feladata. A plya szintidejt (mp-ben) gy kapjuk meg, hogy a plya hosszt elosztjuk az elvrt sebessggel. Plda: 150 m hossz plya s 2,5 m/sec elre megadott haladsi sebessg esetn a plya szintideje 150: 2.50 = 60 msodperc.
A maximlis futamid (TPM)
A br a plya maximlis futamidejeknt ltalban a standard id ktszerest adja meg. A maximlis futamid nem lehet kevesebb, mint a standard id 1,5- szerese. Plda: 60 msodperc szintid id esetn a maximlis futamid 90-120 msodperc.
A futam
A futamot a kutya brmely testhelyzetbl kezdheti. A felvezet a br startengedlyt kveten indthatja a kutyt. A startengedly utn a felvezet a plyn brhol elhelyezkedhet. A futamid mrse akkor kezddik, amikor a kutya tlpi a "startvonalat", vagy elfut mellette. Az egsz futam alatt a felvezet a kutyt csak klnbz hang- kz- s testjelek alkalmazsval irnythatja. Nem megengedett a kutya, vagy az akadly kzzel rintse a futam alatt. A plyn a sorszmoknak megfelel sorrendben kell az akadlyokat teljesteni. A felvezet nem lphet az akadlyokra, s nem ugorhatja t az azokat. A futam s az idmrs akkor fejezdik be, amikor a kutya tlpi a "clvonalat".
4. Akadlyok (obstacles)
Magasugr akadlyok hurdles Viadukt, fal viaduct, wall Karika tyre Tvolugr long jump Asztal table Pall dog walk Hinta see-saw Palnk A frame Szlalom slalom Kukac rigid tunnel Zsk collapsible tunnel
Az akadlyok nem jelenthetnek semmilyen veszlyt a kutya szmra, s (mreteikben) meg kell felelnik az albbi lersoknak s a mellkelt brknak.
1) Magasugr akadlyok (hurdles)
Ugrsmagassg:
L maxi 55 - 65 cm. M midi 35 - 45 cm S mini 25 - 35 cm
Az akadly minimlis szlessge: 120 cm.
Az ugrakadlyok tetejn a verlcet gy kell elhelyezni, hogy az rintsre leessen. Verlcknt fm vagy manyag nem alkalmazhat. Az ugrakadlyok als rsze lehet nyitott, kitlttt vagy ttrt. Specilis ugrakadly a svny. A svny s a verlc kztt 5 cm tvolsgot kell hagyni.
Dupla akadly: (double)
Dupla akadlyt kt magasugr akadly egyms utni fellltsval kapunk. A kt ugrakadly verlcei kztt 15 20 cm szintklnbsg van gy, hogy a hts a magasabb.
Ugrsmagassg a magasabb akadlyon:
L 55 - 65 cm. M: 35 - 45 cm S: 25 - 35 cm.
Akadlyok kzti tvolsg:
L: 55 cm. M: 40 cm. S: 30 cm.
Kombinci: (combination)
A kombinci kt vagy hrom ugrakadlybl ll. A kombinci elemeit A, B, C tblval kell megjellni. A kombinci egyetlen akadlynak szmt, gy az akadlysorszm azonos minden elemnl. A kombinci elemeinek teljestse azonban egymstl fggetlenl brland. A kombinciban szerzett hibkat sszeadjk. Egy akadly megtagadsa esetn az egsz kombincit jra kell kezdeni. Ha ez nem trtnik meg, az kizrshoz vezet. A kombinci akadlyait brmilyen vonalon fel lehet lltani. Egy futamban csak egy kombincit lehet elhelyezni, s ezt csak egyszer lehet teljesteni. Az akadlyok kzti tvolsg 4,5 7 m.
A viadukt s a fal (viaduct & wall)
Ugrs magassg:
L: 55 - 65 cm. M: 35 - 45 cm. S: 25 - 35 cm.
Minimlis szlessg: 120 cm, kb. 20 cm vastag. A viadukt als kitlttt terletben 1-2 alagt formj nyls van. A fal als kitlttt terlete zrt. A viadukt s a fal tetejre kpcserp formj lelkhet elemeket kell tenni.
A karika (tyre)
A nylstmr legalbb 38 cm s legfeljebb 60 cm. A nyls kzppontjnak a talajtl mrt tvolsga: L: 80 cm; M s S: 55 cm. Az abroncs als, bels rsznek biztonsgi okokbl zrtnak kell lennie. Az abroncs magassga lncrendszer segtsgvel llthat. Merev rgzt rendszer hasznlata nem megengedett. A stabilits rdekben a talajtmaszok hossza legalbb az abroncs fels peremig mrt magassgnak a 1,5 szerese.
A tvolugr (long jump)
2 5 db elembl ll, egyenletesen elosztott s az ugrs irnybl magassg szerint emelked sorrendben fellltott akadly. A legalacsonyabb elem 15 cm magas, a legmagasabb elem magassga 28 cm. Az elemek teteje enyhn lejts.
Ugrshossz: L: 1,20 - 1,50 m (4 - 5 elem) M 70 - 90 cm (3 - 4 elem) S: 40 - 50 cm ( 2 elem)
A szablyosan fellltott tvolugr mindig a legalacsonyabb elemmel kezddik. Az elemek szlessge legalbb 120 cm. Az elemek vastagsga 15 cm, s a teteje kiss emelked. A ngy sarkot legalbb 1,20 m magas jelzkarkkal kell megjellni. A kark vgeit srls biztosan kell kialaktani. A kark csak hatrolk, s nincsenek rgztve az elemekhez.
Az asztal (table)
Fellet: Min. 90 x 90 cm , max. 120 x 120 cm. Egy elektronikus idmr kszlk (5 mp utn hallhat jel) bepthet az asztal felletbe, az asztal mind a ngy oldaln 10 cm szabadon hagysval. Az asztalnak stabilnak (billensmentesnek) s csszsmentes felletnek kell lennie. Magassgok: L - 60 cm; S s M - 35 cm.
A pall (dog walk)
Magassg: Min. 120 cm , max. 135 cm. A futlcek szlessgnek 30 cm-nek kell lennie. Az elemek hossza nem lehet kevesebb, mint 3,60 m, s nem lehet tbb, mint 4,20 m. Az akadly fel s lemen elemeit 20 mm szles, 5-10 mm magas, lekerektett, szablyos (25-cm-es) kznknt felerstett kapaszkodlcekkel kell elltni a felmszs megknnytse s a csszs megakadlyozsa cljbl. A kapaszkodlc a kontaktznahatrtl legalbb 10 cm-re legyen. A fel- s lemen oldalon a kontaktzna fldtl mrt hossza 90 cm, amelyet eltr sznnel kell megjellni az elemek ln is.
A hinta (see-saw)
Szlessg: 30 cm. Hosszsg: min. 3,65 m, max. 4,25 m. A kzptengely magassga a hinta hossznak 1/6-a a talajtl mrve. Plda: 365 cm-es hosszsg esetn a magassg 60 cm; 425 cm-es hosszsg a magassg 70 cm.
A hinta fel s lemen vgein a kontaktzna hossza 90 cm, amelyet eltr sznnel kell megjellni az elem oldaln is. Kapaszkodlcek alkalmazsa nem megengedett.A hintnak stabilnak s csszsmentesnek kell lennie. A hintnak jl kiegyenslyozottnak kell lennie (a billenst tekintve nem tl gyorsnak, nem is tl lassnak). A kis termet kutyk szmra ellensly elhelyezsnek lehetsgt biztostani kell. A jl elksztett hintnak a fels vgre elhelyezett 1 kg-os sly esetn, 3-4 msodpercen bell kell a talajig billennie. Ezt a billenst egy ellensly alkalmazsval lehet elrni.
A palnk (A frame)
A palnk kt trapz formj elembl ll. Az elemek fels lnek szlessge legalbb 90 cm, s az elemeknek a flddel rintkez le trapz alakban 115 cm-re szlesedik. A talajtl mrt legmagasabb pont az L kategriban 1,90 m 90-os cscsszggel. Az S s M kategrinl a magassgot az elemek nyitsa tjn 1,70 m-re cskkentik. Az elemeket 20 mm szles, 5-10 mm magas, lekerektett kapaszkodlcekkel kell elltni, melyeket szablyos, 25 cm-es kzkben erstenek fel a mszs megknnytse s a csszs megakadlyozsa cljbl. Kapaszkodlc a kontaktzna hatrhoz 10 cm-nl nem lehet kzelebb. Az elemek als rszn a kontaktznt a talajtl mrt 1,06 m-es hosszsgban eltr sznnel kell befesteni az elemek ln is. A palnk teteje nem jelenthet semmilyen veszlyt a kutyk szmra. Ha szksges, gumi oromlcet kell alkalmazni.
A szlalom (slalom)
A szlalom 8, 10 vagy 12 rdbl llhat, melyek 1,00 - 1,20 m magasak, tmrjk 3-5 cm, s 50-65 cm-re vannak egymstl. A szlalom-rudaknak vastag fal, merev anyagbl kell kszlnik. Nagy nemzetkzi versenyeken a rudak tvolsga 60 cm.
A kukac (rigid tunnel)
A kukac bels tmrje 60 cm. A hossza 3 6 m. A kukac rugalmas, hogy egy vagy tbb vben alakthat legyen.
A zsk (collapsible tunnel)
A bejrat 90 cm hossz, 60 cm szles s 60 - 65 cm magas szilrd konstrukcibl ll. A kijrat 2,50 - 3,50 m hossz puha anyag zskkal vgzdik.
Start/ cl (start/finish)
A startot s a clt rudak s/vagy fnysorompk jelzik. Ezeket az akadlytl max. 1,00 m tvolsgban lehet fellltani. A jellsnek az ugrsszlessgtl jobbra s balra mindig 50-50 cm-re kell lennie. A startnl s a clnl a kutya szmra elegend helynek kell lennie (mindig legalbb 6 m).
Brlatok
A cl az, hogy a pros a fellltott plya sszes akadlyt az elrt sorrendben, hibamentesen s a standard idn bell teljestse. A sebessg nem lehet a f kritrium. Az agility gyessgi s nem gyorsasgi sport. Azonos hibapontszm esetn azt a kutyt kell elnyben rszesteni, amelyik kevesebb plyahibt kvetett el. A kisebb futamidt a rangsorolsnl csak akkor veszik figyelembe, ha a plyahibk szma megegyezik. Ha vletlenl az sszes hibapont (plya + idhiba) s a futamid is pontosan ugyanaz, a br krheti e versenyzk jrafutst, hogy a holtverseny eldnthet legyen. Egyetlen versenyz sem vhatja meg a br dntseit, mivel azok visszavonhatatlanok.
Hibapontok
A futam sorn ktfle bntetpont adhat: a) A szintid tllpsrt. b) A plyn elkvetett hibkrt.
a) A szintid tllpse:
Ha a mrt futamid nagyobb, mint szintid akkor a plyn tlttt minden tbblet msodpercrt egy hibapont jr. A futamidt szzad msodperc pontossggal kell mrni, ezrt az gy kapott hibapont is 1/100 pontossg.
b) A plyn elkvetett hibk:
ltalnos hibk
A felvezet nem mehet t a start s/vagy a clvonalon. Ha mgis megteszi, 5 hibaponttal bntetik, ezen kvl a futamidt az thaladskor kezdik mrni. Ahnyszor a futam alatt a felvezet rinti a kutyt, annyiszor 5 hibaponttal kell bntetni a prost. Ahnyszor a felvezet szndkosan megrint egy akadlyt, annyiszor 5 ponttal kell bntetni.
Az akadlyoknl elkvethet hibk
Minden hibt 5 ponttal bntetnek.
Egyszer hibk:
Az akadlynl elkvetett egyszer hibk miatt a futamot nem kell megszaktani vagy korriglni, hanem folytatni kell a futamot.
Verhiba:
Ha egy ugrakadly brmelyik rsze eldl, vagy leesik, mieltt a kutya teljestette volna a kvetkez akadlyt.
Znahiba:
Ha a kutya egyetlen lbval sem rinti a znt akr a fel akr le oldalon.
Megtagads (refusal):
A megtagadst t hibaponttal bntetik.
Megtagads:
Ha a kutya megll az akadly eltt. Ha a kutya megprdl az akadly krnyezetben. Ha a kutya megll a plyn. Ha a kutya brmely testrszvel tlhalad az akadly vonaln, s a plya vonalvezetse ezt nem indokolja. Ha a tvolugr akadlyon ugr szndk nlkl a kutya tstl. Ha a kutya a fejt vagy egyik mancst bedugja a kukacba, vagy a zskba s visszahzza. Ha a kutya a karika s a tart keret kztt ugrik. Ha a kutya elhalad a zna fels vonala mellett, s megfordulva javtja a hibt. Ha kutya a szlalomot nem a megfelel oldalon kezdi. A megtagadsokat azonnal javtani kell, ha ez nem trtnik meg, kizrsra kerl sor. Ugyanez vonatkozik a szlalomnl elkvetett hibra is.
Specifikus hibk az akadlyoknl:
A kutynak az A futsi irnybl vagy a B vagy C oldalrl az asztalra kell ugrania, s 5 msodpercig ott kell maradnia brmilyen helyzetben, amely a vrakozsi id alatt vltoztathat is. A szmlls akkor kezddik, amikor a kutya az asztalra rkezik. Ha a kutya az 5 msodperc letelte s a br utastsa eltt elhagyja az asztalt, ezt 5 hibaponttal bntetik, s a szmllst jra kell kezdeni, klnben a kvetkez akadlynl kizrjk. Ha a kutya elmegy az asztal mellett, s a D oldalrl ugrik fel, akkor ez megtagads, de nem von maga utn a kizrst. Ha a kutya a felugrsnl lecsszik az asztalrl, ezt 5 hibaponttal bntetik, s vissza kell mennie az asztalra, brmely oldalrl - itt is meg kell ismtelni az 5 msodpercet. Kizrshoz vezet, ha a felvezet bekapcsolja az elektronikus idmrt.
A pall
Az a kutya, amely leugrik az akadlyrl, mieltt ngy mancsval rintette volna a lemen rszt, egy megtagadst kap.
A hinta
Azt a kutyt, amelyik leugrik a hintrl, mieltt mind a ngy lbval tment volna a hinta tengelyn, egy megtagadssal bntetik. A hintnak rintenie kell a talajt, mieltt a kutya leugrik rla, klnben 5 hibapontot kap.
A palnk
Azt a kutyt, amely leugrik a palnkrl, mieltt ngy lbval rintette volna a lemen rszt, egy megtagadssal bntetik.
A szlalom
A szlalom kezdetn az els rd a kutya bal oldaln, a msodik a jobb oldaln van, s gy tovbb. Minden helytelen belpst egy megtagadssal kell bntetni. A tovbbi hibkat sszesen csak egyszer 5 hibaponttal bntetik. A kutyt a hiba kijavtsa cljbl vissza kell vezetni a hibs helyre, vagy a szlalom elejre. Ha a kutya rossz oldalon hagyja el a szlalomot, vagy nem fejezi be, mieltt a kvetkez akadlyt teljesti, az kizrs. Ha a kutya tbb mint kt rudat ellenkez irnyban szlalomozik, az kizrs.
A tvolugrs
A mellette val elfutst, az tls irny tugrst megtagadssal bntetik. Ha a kutya nem szablyosan, de legalbb az egyik jelzkar pr kztt thalad, az megtagads. Ha nem ltszik az ugrsi szndk, az megtagads. Ha a kutya nem egy ugrssal teljesti az akadlyt, az megtagads. Ha az ugrakadly brmely eleme az ugrs alatt feldl, egy hibval kell bntetni. Ha a kutya az ugrs kzben rinti brmely elemet, azt nem bntetik.
Dupla akadly
A dupla akadly brlati szempontbl egy elemnek szmt, azaz mindkt lc leverse is csak egy verhibnak szmt. A hibkat s megtagadsokat itt ugyanolyan formban kell rtkelni, mint ms ugr akadlynl.
Hibk, amelyek kizrst vonnak maguk utn: (elimination)
Tiszteletlen viselkeds a brval szemben. A kutya bntalmazsa. A maximlis futamid tllpse. Az egsz plyn val harmadik megtagads. Az akadlyoknak nem a megadott sorrendben val teljestse. Egy akadly rossz irnybl val vtele. A kutya egymsutn tbb mint kt rudat visszafel szlalomozik. A felvezet tfut, tugrik egy akadlyon. A felvezet elindtja az asztalon lv elektronikus idmrt, ha ilyet hasznlnak. A felvezet valamit tart a kezben. A felvezet visszahelyezi a kutyt a startvonalra, miutn az mr tlpte a startvonalat (kivve, ha erre a br adott utastst). Nyakrv van a kutyn. Meglls a plyn (kivve, ha erre a br adott utastst). A kutya rt, elhagyja a krt vagy kikerl a felvezet ellenrzse all
A kizrst a brnak sppal stb. egyrtelmen jeleznie kell. A szablyzatban nem rgztett esemny megtlse a br feladata. A bri dnts ellen nincs helye vsnak. A brnak termszetesen a verseny elejtl a vgig egysges, egyformn elnz vagy szigor intzkedseket kell tennie.
Vis major
A felvezet kzremkdse nlkl trtnt - a futam folytatst akadlyoz - esemny bekvetkezse esetn (pl. a zsk sszekuszldsa) a br meglltja a felvezett, s termszetesen az idmrst is. A futam folytatsnak akadlyt meg kell szntetni. A versenyz a startlista utols induljaknt jrakezdi a futamt. A korbban szerzett hibapontok megmaradnak, de a plyahibk tovbbi szmolsa csak az eredeti futam megszaktsnl kezddik. A futamid az utbbi futam sorn mrt id lesz.
Sorrend
A verseny helyezsi sorrendjnek meghatrozsa sszes hibaponton a plyahibk plusz idhibk sszegt kell rteni. A versenyben a kevesebb hibapontot gyjt pros vgez elrbb, hibapont egyenlsg esetn elbb a kevesebb plyahiba, majd a kevesebb futamid dnt. A helyezs a kvetkezk figyelembevtelvel trtnik:
1) A bntetpontok sszege (hibk s megtagadsok a plyn + idbntetsek) 2) Azonos ssz. hibapont esetn a plyn a kevesebb hibt elkvet kutya lesz elrbb. 3) Azonos ssz. hibapont s azonos plyahibk esetn a gyorsabb kutya lesz elrbb.
Plda: 60 mp-es standardid esetn
Startsz. |
Hibapontok |
futam id |
Idhibk |
sszes hibapont |
Helyezs |
7 |
5 |
58,71 |
0 |
5 |
3 |
18 |
5 |
57,25 |
0 |
5 |
2 |
4 |
0 |
68,32 |
8,32 |
8,32 |
4 |
15 |
10 |
59,17 |
0 |
10 |
6 |
2 |
5 |
65 |
5 |
10 |
5 |
12 |
0 |
65 |
5 |
5 |
1 |
A holtverseny eldntse
Holtversenyt csak dobogs helyezsek esetn kell eldnteni. A holtverseny eldntsrt a fellltott plyt jra kell teljestenie az rintetteknek, s az itt elrt eredmny alapjn trtnik az eredmnyhirdets. A teljestmnyknyvben az eredeti futam adatai kerlnek a rfuts helyezsszmval. A meznyben elrt holtverseny esetn a helyes eljrs, hogy a holtverseny rszesei az alacsonyabb helyezsi szmot kapjk. A sorrendben utnuk kvetkezk helyezsszmai nem vltoznak.
Minstsek
A versenyeken a kvetkez minstsek alkalmazandk:
0 - 5,99 sszes hibapont KITN 6 - 15,99 sszes hibapont NAGYON J 16 - 25,99 sszes hibapont J 26 - sszes hibapont NEM RTKELHET
A versenyen elrt eredmnyeket be kell vezetni a teljestmnyknyvbe!
Versenyzsi felttelek
Minden 18 hnapnl idsebb kutya indulhat agility versenyen. A kutynak rendelkeznie kell egy teljestmnyknyvvel, amely tartalmazza valamennyi versenyeredmnyt. A versenyeken nem vehetnek rszt:
A szemmel lthatan vemhes szukk.
A szemmel lthatan beteg vagy srlt kutyk
A ktelez vdoltsokat igazol oltsi bizonytvny nlkli kutyk.
A tzel szukk csak a startlista vgn indulhatnak. A tzel szukk rszre a startvonal eltt egy sznyeget kell feltenni. A verseny teljes idtartama alatt a tzel szukt elklntve kell tartani gy, hogy a verseny tbbi kutyjt ne zavarja. Ha ez nem trtnik meg, a kutyt a teljes versenybl ki kell zrni. A versenyzktl elvrjk a megfelel ruhzatot. Mindenfle llatvdelemmel ellenttes bnsmdot szigoran bntetni kell, s ez a felvezet ellen indthat tovbbi jogorvoslatoktl fggetlenl a versenybl val azonnali kizrst vonja maga utn. A szges nyakrv nem egyeztethet ssze az agility szellemvel, ezrt a verseny teljes terletn tiltott a hasznlata. Ha a felvezet figyelmeztets ellenre sem hajland a nyakrvet levenni a kutyrl, az a versenybl val kizrst vonja magval.
Mretosztlyok (categories)
S-Small-(mini): 35 cm-nl kisebb marmagassg M- Medium - (midi): 35 cm-s 42,99 cm marmagassg kztt L- Large- (maxi): 43 cm-nl nagyobb marmagassg
Minden kutya csak egy mretosztlyban indulhat. Az S s M mretosztlyban versenyz kutyk lemrt marmagassgt a teljestmnyknyvbe be kell vezetni. Ezt a mrst egy MAGISZ ltal elismert br vgezheti, aki a teljestmnyknyvbe val bejegyzst alrsval igazolja. Brmely kutya mretosztlybeli hovatartozsa egy alkalommal, a MAGISZ-hoz benyjtott rsbeli indtvnnyal, brki ltal megvhat. Ez esetben egy adott helyen, a MAGISZ ltal hitelestett mreszkzzel 3 MAGISZ ltal elismert agility br egyenknt jra lemri a kutyt, s a 3 mrsbl a 2 azonos mretbesorols lesz a kutya hivatalos mretosztlya. A mretbesorolsrl rsbeli hatrozat kszl.
Teljestmnyosztlyok
A kutyt csak az agility versenyeredmnyei alapjn lehet teljestmnyosztlyba sorolni. Osztlyos jumping versenyen a kutya abban a teljestmnyosztlyban kteles indulni, ami az agility eredmnyei alapjn a teljestmnyknyvbe be van vezetve.
a) Agility (A 1) / Jumping (JP 1)
Ebben az osztlyban csak azok a kutyk indulhatnak, akik mg nem teljestettk az A2 teljestmnyosztlyba kerls feltteleit. Az A1 szint futamon a br beltstl fgg, hogy a plyba milyen kontaktzns akadlyokat llt fel. Az A1 szint agility plyn maximum hromszor lehet kontaktzns akadlyt teljesteni.
b) Agility (A 2) / Jumping (JP 2)
Ebben az osztlyban csak azok a kutyk indulhatnak, akik igazolni tudjk, hogy teljestettk az A2 teljestmnyosztlyba kerls feltteleit, s ez be van jegyezve a teljestmny-knyvkbe.
c) Agility (A 3) / Jumping (JP 3)
Ebben az osztlyban csak azok a kutyk indulhatnak, akik igazolni tudjk, hogy teljestettk az A3 teljestmnyosztlyba kerls feltteleit, s ez be van jegyezve a teljestmny-knyvkbe. Az A2 s A3 szint futamon a br beltstl fgg, hogy a plyba milyen kontaktzns akadlyokat llt fel. Az A2 s A3 szint agility plyn maximum ngyszer lehet kontakt-zns akadlyt teljesteni.
d) Vetern
Ebben az osztlyban azok a kutyk indulhatnak, akik betltttk 7. letvket s a veternosztly versenyre jelentkezs eltt fl vvel nem indultak A1, A2, A3 osztlyos versenyen. Az akadlyok mrett a vals mretosztlynl egyel alacsonyabb mretosztly szerint kell fellltani. Ebben a teljestmnyosztlyban is kln kell versenyeztetni a klnbz mretosztly kutykat.
Az A1/J1, A2/J2 s az A3/J3 szint plyk kztt a klnbsg a kvetkez:
- a plya hossza s nehzsgi foka - a szintid meghatrozshoz vlasztott mozgsi sebessg
e) Hobbi osztly
Azon kutyk szmra, melyeknek a marmagassguk alapjn meghatrozott mretosztlynak megfelel ugrsmagassg (egszsgi llapotuk, testalkatuk stb. miatt) az tlagosnl arnytalanul nagyobb megterhelst jelent. tsorols rendje: Az tsorolsra a Magisz elnksghez benyjtott rsos krelemre, egyedi elbrls alapjn kerlhet sor. Az a kutya, amelyik elkezdte a Hobbi osztlyban a versenyzst, a tovbbiakban csak Hobbi vagy Vetern osztlyban indulhat. Akadlyok mrete: Az ugrakadlyokat a vals kutyamagassgnak megfelelo mretnl eggyel alacsonyabb mretre kell belltani. Ez large mretnl midi mretet, midi kutyamretnl, mini mretet, mini mretu kutyknl pedig 15-20 cm magassgot jelent. Tvolugr akadly hossza: 2 elem
sszevonhatsg: A Hobbi osztly a Vetern osztllyal sszevonhat.
Az tsorols rendje
Az A1 teljestmnyosztlybl az A2 teljestmnyosztlyba, valamint az A2 teljestmnyosztlybl az A3 teljestmnyosztlyba val feljebb kerlshez a kutynak - az alsbb teljestmnyosztly futamon legalbb kt klnbz brnl, hromszor hibtlan futamot kell teljesteni.
Frisstve: 2005. 01. 27.
|