Nem hiba ugatnak: a kutyhoz formlta az embert az evolci
Br az llatok „nyelvnek” megrtse tovbbra is a mesk birodalmba tartozik, az ugats rtelmezsvel egszen jl boldogulunk. Legalbbis errl tanskodik az a kutats, amelyet az ELTE etolgia tanszkn vgeztek.
A vizsglat clja nem elssorban az volt, hogy a kutatk kzelebb kerljenek valamifle „llati nyelv” megrtshez, hanem arra voltunk kvncsiak, hogy az tlagember mennyire ismeri fel a klnbz helyzeteket a kutyk ugatsa alapjn – mondta el a National Geographic Online-nak a kutats vezetje, Pongrcz Pter. Az, hogy a kutyk ugatsa elssorban az emberrel val kommunikcira szolgl, mr rgi tudomnyos megfigyels, hiszen egyms kzt ritkn ugatnak az ebek: msfle hangokkal, morgssal, nysztssel, csaholssal, illetve „testbeszddel” tudatjk az esetek tbbsgben kzlendjket a msikkal.
Neknk ugatnak – nem csak a kutyk
„Hogy mennyire neknk „tallta ki” az evolci a kutyaugatst, bizonytjk egyes olaszorszgi hegyekben l vadkutya-populcik. Ezek mr tbb generci ta elvadultan, az embertl tvol lnek, s bizony nem is ugatnak” – teszi hozz az etolgus.
Radsul nem csak a kutya kpes ugatsra. Nhny vtizeddel ezeltt orosz – akkor szovjet – tudsok rdekes ksrletbe fogtak. A rkk domesztikcijt vizsgltk, gy hogy genercikon t a legszeldebb egyedeket vlasztottk ki s tenysztettk tovbb az almokbl. Az eredmny: nhny v mlva a rkk viselkedsben a tbbi kztt a kutykhoz hasonl tulajdonsgok jelentek meg – vagyis szeldek lettek s megjelent a kommunikcijukban az ugatshoz hasonl hang. Ezek a tulajdonsgok azonban spontn mdon jelentek meg a fellazult szelekci eredmnyeknt – magyarzta a jelensget Pongrcz Pter.
A kzs evolci
„Az ugats a kutyknl nyilvn mr vtzezredekkel ezeltt megjelent, gy az embernek volt ideje hozzszokni” – lltja az ELTE kutatja. Pongrcz Pter a tbb vig folytatott vizsglat rszleteirl elmondta: egy szmtgpes programot fejlesztettek ki nemzetkzi egyttmkdsben, amely a mikrofonnal klnbz lethelyzetekben rgztett ugatsokat osztlyozta klnbz paramterek alapjn (a hang mlysge, a vakkantsok gyakorisga s a hang rdessge). Az osztlyozs eredmnye az lett, hogy vilgosan elklnthetek voltak a klnbz kutyktl szrmaz hangok az lethelyzetek szerint – vagyis a ms-ms fajtj kutyk ugyanolyan hangokat hasznltak azonos szituciban, klnbsg csupn az llatok mrete, fejmrete s gy „akusztikai jellemzik” szerint voltak. A program radsul kpes volt az ntanulsra, gy egy id utn sajt maga osztlyozta a hangokat.
Ezutn a ksrlet legrdekesebb rsze kvetkezett. A kutatk azt teszteltk, hogy az tlagemberek mennyire tudjk megbecslni, milyen szituciban felvett kutyaugatst hallanak. „Az eredmny meglep volt” – mondta az etolgus. „Szmtottunk arra, hogy viszonylag sikeresen eltalljk majd az emberek a kutya rzelmi llapott, azonban „tl j” eredmny szletett: a tallati biztonsg meglepen pontos volt.”
Radsul nem csupn azok az emberek rtek el j eredmnyt a vizsglaton, akik gazdik voltak: ugyanolyan jl szerepeltek azok is, akiknek soha nem volt kzelebbi kapcsolatuk kutyval. St, vizsgltk az ugats megrtst olyan kisgyermekeknl is, akik mg az rzelmi llapot (dhs, vidm) megfogalmazsra sem voltak kpesek. Nekik mosolyg, vagy ppen morcos emberi arcokrl kszlt rajzokat kellett az elhangzott ugats utn kivlasztaniuk. Nagyon jl teljestettek.
„Az evolci nem csak a kutykat kzeltette az emberhez, de minket is hozzjuk” – sszegezte a vizsglat eredmnyt Pongrcz Pter. „Ha gy tetszik, velnk szletett a kpessg, hogy rtelmezni tudjuk a kutya ugatst s gy az eb rzelmi llapott. Ebben nem szmt semmifle elz kutys tapasztalat.”
A kutatst egy si magyar terelkutya hangjnak elemzsvel kezdtk el a kutatk. A mudi utn azonban ms fajtkat is bevontak a tesztelsbe, a kzttk val eltrseket mg vizsgljk az ELTE etolgia tanszkn. |