Termszetesen a kutyk is lmodnak.
Csakgy, mint az embernl, az lom fontos szerepet jtszik a kutyknl is a napi lmnyek, emlkek feldolgozsban. Mivel a kutyk is gondolkodnak, s bizonytottan emlkeznek is, azaz van memrijuk, nekik is szksgk van olyan idszakra, amely sorn jrarendezik lmnyeiket.
Csakgy, mint az embernl, a kutynl is kt f alvsstdium ltezik: az egyik az REM (Rapid Eye Movement ), a msik az SWS (Slow wave Sleep), azaz lass hullm alvs.
Amikor a kutya elalszik, elszr az SWS fzisba, ksbb fokozatosan az REM szakaszba zuhan. Az REM-ben megfigyelhet, hogy az alv szeme mozog a lezrt szemhjak alatt. Valsznleg ezek a szemmozgsok az lomkpekhez igazodnak.
Alvs sorn az agy elektromos aktivitsa (EEG) fokozatosan lassul. Az agy ltal kibocstott elektromos jelek frekvencijuk szerint delta (0.5-3 Hz), tta (4-7 Hz), alfa (8-12 Hz), bta (13-20 Hz) s gamma (20-40 Hz) svra oszthatk. Az alvs mlylsvel az EEG az ber llapotra jellemz bta-alfa aktivitshoz kpest fokozatosan, tta-delta hullmokkal jellemzett tevkenysgg lassul. Az alvs lomtevkenysggel s szemmozgsokkal (REM) kapcsolatos fzist gyors EEG-aktivits jellemzi.
Az alvsidn bell az REM fzis arnya csecsemnl a szlets utn mintegy 70 szzalk, amely felnttkorig (kb. 15 szzalkra) fokozatosan cskken. Egy felntt kutya az alvsid 10-12 szzalkt tlti REM alvssal, egy kiskutynl ez az rtk jval magasabb.
Olyan llatfajoknl, ahol a klykk a szlets utn fejletlenek (pl. kutya- s macskaflk), az REM fzis arnya nagyobb azokhoz (pl. rgcslk) viszonytva, melyek ebben az letkorban relatve fejlettebbek. Ez szintn bizonytja, hogy az REM alvsfzisnak feltehetleg fontos szerepe van az idegrendszer rsi folyamatban. |